Asset Publisher Asset Publisher

Specjaliści od kuraków odwiedzili hodowlę głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród

14 września Ośrodek Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród odwiedzili światowi specjaliści zajmujący się różnymi gatunkami kuraków.

Sesja terenowa w naszej hodowli oraz na powierzchniach wsiedleniowych głuszców w Puszczy Augustowskiej, była częścią XV Międzynarodowego Sympozjum poświęconego kurakom, organizowanego przez Uniwersytet w Białymstoku, we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku i Polską Akademią Nauk.  W sympozjum wzięło udział ponad 120 uczestników z Polski i innych krajów: USA, Francji, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Czech, Japonii, Włoch, Austrii, Szwajcarii, Holandii i Belgii. W spotkaniu uczestniczyli również leśnicy reprezentujący jednostki LP prowadzące projekty dotyczące ochrony głuszca i cietrzewia.

Sesja terenowa w Puszczy Augustowskiej, warsztaty i szereg wykładów przedstawiły najnowsze osiągniecia badań naukowych, dotyczących różnych aspektów związanych z kurakami, w tym ich ochrony, reintrodukcji i hodowli. Celem tego cyklicznego, międzynarodowego spotkania było tworzenie naukowych podstaw ochrony zagrożonych wyginięciem gatunków, jak również wymiana doświadczeń hodowlanych i konserwatorskich.  

Uczestnicy sesji terenowej odwiedzili hodowlę głuszców i powierzchnie wsiedleniowe, tj. miejsca w lesie wykorzystywane do wprowadzania głuszców do środowiska naturalnego. Poznali również optymalne siedliska występowania tego gatunku w Puszczy Augustowskiej. Dla niektórych uczestników, zwłaszcza tych z odległych kontynentów, była to pierwsza okazja, aby zobaczyć żywego głuszca.

Kolejne sympozjum odbędzie się za 3 lata w Norwegii. Mamy nadzieję, że będziemy mogli na nim zaprezentować kolejne, wymierne wyniki prac dotyczących ochrony głuszca in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej.