Asset Publisher Asset Publisher

Rodzinne sadzenie lasu

13 kwietnia leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród umożliwili mieszkańcom Puszczy Augustowskiej posadzenie swojego drzewa!

Akcja zorganizowana została w ramach kampanii "Sadzimy 1000 drzew na minutę" i miała edukacyjny charakter. Uczestnicy spotkania otrzymali dużą dawkę wiedzy leśnej. Leśnicy opowiedzieli o zasadach hodowli lasu, przedstawili historię drzewostanu i wytłumaczyli dlaczego wycina się dojrzałe drzewa. Uczestnikom przedstawiono również zasady prawidłowego sadzenia oraz wyjaśniono tajemniczo brzmiące słowa (więźba, odnowienia, zalesienia, gatunki rodzime, itp.).

Ponad 60 osób posadziło „swój kawałek lasu” w leśnictwie Chylinki. Najliczniejszą grupą uczestników byli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do akcji przyłączyły się również Panie z miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich oraz osoby prywatne. Praca przebiegła bardzo sprawnie. Najmłodsi umieszczali sadzonki w dołkach wykopanych przez rodziców, bądź dziadków - było naprawdę rodzinnie. Wyprawa do lasu była nie tylko relaksem, ale również świetną okazją do poznania tajników pracy leśników. Najczęściej pojawiającymi się pytaniami były zagadnienia związane z pielęgnacją posadzonych drzewek. Dzieci dopytywały jak często należy podlewać sadzonki – leśnicy z uśmiechem opowiadali o tym, że w lesie należy zaufać przyrodzie i że drzewkom potrzebny jest deszcz.

Łącznie w tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród zasadzą około pół miliona drzew.

Podsumowaniem spotkania było uroczyste wręczenie imiennych certyfikatów poświadczających posadzenie drzewa oraz wspólne ognisko. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tegorocznej akcji sadzenia drzew serdecznie dziękujemy za udział. Wszystkim, którzy nie zdążyli do nas dołączyć w tym roku, umożliwimy posadzenie swojego drzewa za rok!