Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu z Kołem Przyrodników

Uśmiechy, kolorowe palce oraz radość z malowania szyszek. Zielona Klasa w ośrodku edukacji leśnej Nadleśnictwa Głęboki Bród ponownie stała się miejscem, w którym nauka łączy się z zabawą.

Termin warsztatów zorganizowanych przez Nadleśnictwo Głęboki Bród nie był przypadkowy. 20 października przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska już po raz szósty zainicjowała obchody tego święta, upamiętniającego podpisanie Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Młodzi przyrodnicy spotkali się z leśnikami w Zielonej Klasie, aby rozmawiać o lesie i krajobrazach.  

Ideą tegorocznego Dnia Krajobrazu jest docenienie wartości dostępnych na co dzień przestrzeni przyrodniczych, rolniczych i miejskich, które możemy nie tylko ogarnąć wzrokiem, lecz doświadczyć ich w pełni. Takie otwarte krajobrazy pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Spełniają też ważne funkcje środowiskowe, takie jak ochrona przeciwpowodziowa, napowietrzanie miast i regulowanie temperatur. Co bardzo ważne, przestrzenie te są rezerwuarami różnorodności biologicznej (źródło: GDOŚ).

Podsumowaniem zajęć w lesie były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wykonały dekoracje z szyszek i drewna. Jesienne obrazy najmłodsi zabrali ze sobą na pamiątkę. Dekoracje z pewnością rozjaśnią uczestnikom jesienne wieczory. To już kolejne takie „kolorowe” spotkanie z leśnikami w ośrodku edukacji leśnej i z pewnością nie ostatnie.

Więcej o międzynarodowym Dniu Krajobrazu:
https://www.gov.pl/web/gdos/dzien-krajobrazu-2021