Lista aktualności
W Puszczy Augustowskiej zamieszkały nowe głuszce
W Puszczy Augustowskiej, wg danych z inwentaryzacji na tokowiskach w 2024 roku, dziko żyje około 40 głuszców (J. Matusiak). Wsiedlanie głuszców pochodzących z hodowli do środowiska przyrodniczego jest jednym z kluczowych działań na rzecz ochrony tego gatunku.
Działania te możliwe są dzięki zaangażowaniu leśników w ramach „Programu czynnej ochrony populacji głuszca i cietrzewia na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe” finansowanego z Funduszu Leśnego.
W lipcu br. Nadleśnictwo Głęboki Bród zakupiło i sprowadziło do Puszczy Augustowskiej 6 piskląt głuszca pochodzących z Ośrodka Hodowli Głuszców Nadleśnictwa Leżajsk. Ptaki te trafiły na powierzchnię adaptacyjną w Nadleśnictwie Głęboki Bród, gdzie były hodowane celem wypuszczenia i zasilenia puli genowej populacji dziko żyjącej.
4 września, już samodzielne ptaki, zostały wypuszczone na wolność. Jeden z nich (kogut) został wyposażony w nadajnik telemetryczny.
W pierwszych tygodniach po wypuszczeniu pracownicy Nadleśnictwa Głęboki Bród będą jeszcze dokarmiać i obserwować ptaki, ponieważ z reguły trzymają się one powierzchni adaptacyjnej. Istotne w tym okresie jest to, aby wypuszczone ptaki zaczęły nocować na gałęziach drzew, co chroni je przed drapieżnikami.
Drapieżnictwo ze strony lisów, jenotów, kun leśnych czy jastrzębi jest główną przyczyną upadków wypuszczonych na wolność młodych głuszców. Młode ptaki nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych strategii ochrony przed drapieżnikami. Kiedy doświadczone głuszce na widok drapieżnika przysiadają w bezruchu pod gałęzią świerka, młode, niedoświadczone głuszce rzucają się do ucieczki, co kończy się różnie.
Proces wsiedlania głuszców do środowiska przyrodniczego odbywa się tylko raz w roku, w okresie wrzesień – październik. W obecnym roku w naszym nadleśnictwie odbędzie się jeszcze druga tura wsiedlenia. Związane jest to z pisklętami wyhodowanymi w naszym ośrodku - Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców Nadleśnictwa Głęboki Bród. W wolierze wsiedleniowej czekają jeszcze do osiągnięcia pełniejszej samodzielności, bowiem przyszły na świat nieco później niż osobniki sprowadzone z OHG Nadleśnictwa Leżajsk.