Lista aktualności Lista aktualności

W Nadleśnictwie Głęboki Bród zapłonęło Światło Pamięci Niezwyciężonym

„Światło pamięci Niezwyciężonym w dekadę stulecia odzyskania Niepodległości” to akcja ku czci poległych w obronie kraju zainicjowana przez Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz Kolekcjonerów Militariów „Grupa Wschód”. W ramach wydarzenia znicze zapłonęły również w lasach Nadleśnictwa Głęboki Bród.

10 listopada o godzinie 18:00 wieczorny mrok rozjaśniły płomienie zniczy na leśnych mogiłach. Leśnicy pielęgnując pamięć o ojcach niepodległości i żołnierzach, którzy oddali życie za Polskę, rozpalili znicze w miejscach pamięci w całym kraju. Na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród Światło Pamięci pojawiło się m.in. w miejscu modlitwy partyzantów – pod wiszącym na drzewie krzyżem z okresu drugiej wojny światowej oraz pod krzyżem upamiętniającym powstania narodowe w Monkiniach. 

Przy Krzyżu i Kopcu Pisłudskiego w Monkiniach każdego roku w styczniu i listopadzie odbywały się manifestacje narodowe oraz defilady wojskowe kawalerii i ułanów z Suwałk. Po śmierci Marszałka Piłsudskiego w miejscu krzyża powstańczego postawiono nowy krzyż, który przyjął nazwę Krzyża Piłsudskiego, a kopiec, na którym stoi krzyż został usypany z ziemi zebranej z mogił powstańczych znajdujących się na terenie całego kraju. Od tej pory co roku w rocznicę śmierci Marszałka przy krzyżu odbywały się podniosłe uroczystości patriotyczne i państwowe („ze wspomnień mieszkańców wsi Monkinie").

Wydarzenie objął honorowym patronatem Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Płomień, który zapłonął na mogiłach, miał symbolizować pamięć wydarzeń i wdzięczność Polaków swym Obrońcom. W wydarzeniu corocznie biorą udział leśnicy, harcerze, różne instytucje i organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne. W ramach akcji znicze zapłonęły również poza granicami naszego kraju.

Krzyż i Kopiec Piłsudskiego