Lista aktualności Lista aktualności

Ukryte jaja

Kończy się czas „grania” głuszców w Puszczy Augustowskiej, czyli spektakularny okres tokowania kogutów tego gatunku. Mówi się, że pieśni głuszców przestaną zupełnie wybrzmiewać wraz z pierwszym kukaniem kukułek, a te w Puszczy jeszcze się nie ujawniły.

Toki wygasają też w związku z coraz rzadszą obecnością kur na arenach tokowych. Większość głuszek bowiem założyła już gniazda i składa do nich jaja, inne wybierają bezpieczne miejsca do gniazdowania, z których będą mogły obserwować otoczenie. Gniazdo głuszca z reguły jest osłonięte pniem, korzeniami lub gałęziami (zwykle świerkowymi), ukryte przed wzrokiem niepożądanych gości takich jak np. lisy czy jastrzębie. Głuszka wydrapuje płytki dołek, skąpo wyściełając gniazdo igliwiem, trawami, liśćmi, mchem lub gałązkami. W warunkach naturalnych do gniazda składa od 6 do 12 jaj, podczas gdy w hodowli może złożyć ich więcej. Jaja są wielkości jaj kurzych, podobne do nich w kolorze, mniej lub bardziej brązowo lub szaro nakrapiane. Dopiero w momencie złożenia pełnego „składu” jaj głuszka zasiada na gnieździe, uruchamiając tym samym proces inkubacji, czyli rozwoju ptasiego zarodka. Głuszka posiedzi na jajach od 24 do 28 dni, od czasu do czasu schodząc z gniazda w poszukiwaniu jedzenia lub w celu obrócenia jaj. Obracanie jaj w gnieździe jest charakterystyczne dla gatunku. Różnica temperatur występująca pomiędzy dnem gniazda (gruntem), a wysiadującą jaja głuszką, ma prawdopodobnie duży wpływ na  sukces lęgowy. Podejmuje się zatem próby odtworzenia takich warunków temperaturowych w hodowlach głuszców podczas procesu wylęgu piskląt z wykorzystaniem inkubatorów.  
Tegoroczne toki w prowadzonej w Puszczy Augustowskiej od 2013 roku przez Nadleśnictwo Głęboki Bród hodowli głuszców mają się również ku końcowi. Stworzone warunki, zbliżone do naturalnych, umożliwiły kurom założenie gniazd w ukryciu. Dłuższą chwilę zajęło opiekunowi stada dostrzeżenie złożonych w nich jaj. Dzisiaj mamy już 5 gniazd, a w nich łącznie 16 jaj. W najbliższych dniach kury rozpoczną wysiadywanie jaj. Składanie jaj może potrwać nawet do połowy maja. W drugiej połowie maja należy natomiast spodziewać się już pierwszych piskląt głuszca.