Lista aktualności Lista aktualności

Rodzinne sadzenie lasu

29 kwietnia leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród umożliwili mieszkańcom Puszczy Augustowskiej posadzenie swojego drzewa!

Akcja zorganizowana została w ramach Światowego Dnia Ziemi i miała edukacyjny charakter. Uczestnicy spotkania otrzymali dużą dawkę wiedzy leśnej. Leśnicy opowiedzieli o zasadach hodowli lasu, przedstawili historię drzewostanu i wytłumaczyli dlaczego wycina się dojrzałe drzewa. Uczestnikom przedstawiono również zasady prawidłowego sadzenia oraz wyjaśniono tajemniczo brzmiące słowa (więźba, odnowienia, zalesienia, gatunki rodzime, itp.).

Kilka czteroosobowych grup posadziło „swój kawałek lasu” w leśnictwie Chylinki. Najliczniejszą grupą uczestników były osoby prywatne, ale do akcji przyłączyli się również myśliwi z Koła Łowieckiego „Słonka” w Sejnach. Praca przebiegła bardzo sprawnie. Najmłodsi umieszczali sadzonki w dołkach wykopanych przez rodziców, bądź dziadków - było naprawdę rodzinnie. Wyprawa do lasu była nie tylko relaksem, ale również świetną okazją do poznania tajników pracy leśników. Najczęściej pojawiającymi się pytaniami były zagadnienia związane z pielęgnacją posadzonych drzewek. Dzieci dopytywały jak często należy podlewać sadzonki – leśnicy z uśmiechem opowiadali o tym, że w lesie należy zaufać przyrodzie i że drzewkom potrzebny jest deszcz.

Podsumowaniem spotkania było wręczenie uczestnikom wydarzenia sadzonek Świerka pospolitego, wyhodowanych z nasion, które pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek w czasie Pielgrzymki Polskich Leśników z okazji przekazania choinki dla Watykanu, 7 grudnia 2017 roku. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tegorocznej akcji sadzenia drzew serdecznie dziękujemy za udział. Wszystkim, którzy nie zdążyli do nas dołączyć w tym roku, umożliwimy posadzenie swojego drzewa za rok!

Łącznie w tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Głęboki Bród zasadzą około pół miliona drzew.