Lista aktualności
Pamięć o pomordowanych w Obławie Augustowskiej
W miniony weekend odbyły się w Gibach koło Sejn uroczystości upamiętniające powojenne aresztowania osób podejrzewanych przez komunistów o współpracę z Polskim Państwem Podziemnym.
Reprezentacja leśników z Puszczy Augustowskiej wraz z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Tadeuszem Wilczyńskim oddała hołd pomordowanym 79 lat temu bohaterom, o których ślad zaginął. Na uroczystości obecny był Bronisław Komorowski, prezydent RP w latach 2010 - 2015 oraz liczne delegacje samorządowców służb mundurowych oraz mieszkańców.
Delegacje złożyły pod pomnikowym krzyżem wieńce. Tym symbolicznym gestem, uczczono pamięć o mieszkańcach, którzy w 1945 roku zostali wywiezieni z domów i nie wrócili do dziś. Podsumowaniem obchodów były przemówienia nawiązujące do tragicznych zdarzeń sprzed lat. Uroczystości sprzyjały refleksjom na temat ukrywanej przez lata prawdy. Na szczęście pamięć przetrwała wśród rodzin zamordowanych.
My również nie możemy zapomnieć…
Obława Augustowska była pacyfikacją terenu Puszczy Augustowskiej i jej okolic przeprowadzoną w lipcu 1945 r. przez sowieckich żołnierzy. W jej wyniku aresztowano ponad 2 tys. polskich patriotów, z których po brutalnych przesłuchaniach prawie 600 osób wywieziono w nieznanym kierunku. Osoby te zginęły w nieznanych wciąż okolicznościach. Była to największa powojenna zbrodnia dokonana na Polakach.