Lista aktualności Lista aktualności

O pożytkach i tajemnicach zielarskich z serca Puszczy Augustowskiej

Za nami II edycja wydarzenia edukacyjnego pn. „Po zdrowie do lasu”, które odbyło się w dniach 17 - 18.08. br. z inicjatywy Nadleśnictwa Głęboki Bród. Dotknąć, powąchać i posmakować, tak najkrócej można opisać wydarzenie edukacyjne, którego celem było pogłębianie wiedzy o zielarstwie i doskonalenie umiejętności ziołolecznictwa.

Nowoczesne lecznictwo posługuje się wieloma różnymi metodami, a jedną z nich jest fitoterapia, zwana ziołolecznictwem. Naukowe podstawy fitoterapii stały się istotnym czynnikiem jej rozwoju i przyczyniły się do powszechnego jej uznania zarówno przez osoby zawodowo zajmujące się tą dziedziną, jak również pasjonatów przyrody i tradycji użytkowania ziół pozyskiwanych z przydomowych ogrodów lub łąk i lasów. Do takiej właśnie grupy pasjonatów należała liczna grupa uczestników spotkania, a wśród nich: seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Sejn i Suwałk, „Amazonki” z Suwałk i Augustowa, nauczyciele i pracownicy nadleśnictw odpowiedzialni za edukację leśną, dorośli i dzieci wypoczywający w Puszczy Augustowskiej oraz okoliczni mieszkańcy.

Pierwszy dzień zajęć przeprowadziła zawodowo zajmująca się ziołolecznictwem Pani Patrycja Besaha - zielarka, przyrodniczka, biolożka. Pani Patrycja zwróciła uwagę że rośliny rosnące wokół nas, nawet te uznawane za pospolite jak np.: z rodziny bylic czy babkowatych – mogą nie tylko zapobiegać wielu chorobom, zwłaszcza wśród dzieci, młodzieży i osób starszych, lecz także skutecznie leczyć. Warunkiem jest jednak umiejętność rozpoznawania gatunków i ich właściwe stosowanie. W tym celu odbyły się zajęcia praktyczne z rozpoznawania w terenie gatunków zielarskich. Oprócz ziół o typowym działaniu leczniczym, w trakcie warsztatów była również mowa o roślinach stosowanych w polskiej kuchni jako przyprawowe. Zaskoczeniem dla wielu okazało się, że obok nas rośnie tak popularna przyprawa jaką jest oregano – czyli powszechna na łąkach Lebiodka pospolita.

Wsparciem dla fitoterapii są różnorodne metody terapeutyczne, czerpiące z natury należące do tzw. naturopatii. W tym celu Organizatorzy na drugi dzień spotkania przygotowali warsztaty praktyczne poświęcone  relaksacji i terapii manualnej. Panie Izabela i Aleksandra Jurkiewicz z Pracowni Florystycznej z Suwałk przypomniały tradycje wyplatania wianków. Receptury na naturalne mydła z dodatkiem lokalnych ziół pokazała koleżanka z Nadleśnictwa Płaska Pani Elżbieta Miszkiel. Jak wykorzystać naturalne surowce do przygotowania dekoracji ściennych i ceramiki glinianej pokazały Panie: Maja Jurkiewicz z Nadleśnictwa Głęboki Bród oraz Pani Helena Grygutis z Pracowni Artystyczno-Florystycznej „Strelicja”.

Organizatorzy zadbali również o aspekt integracyjny, który zwieńczył koncert zespołu Chłopcy z Nowoszyszek.
Użytkowanie runa leśnego, w tym szczególnie modne w ostatnich czasach zbieranie ziół, jak się przekonali Organizatorzy i czego dowiedli Uczestnicy - jest głęboko zakorzenione w tradycji polskiej. Dlatego tak ważne jest edukowanie społeczeństwa nie tylko w zakresie co i kiedy należy zbierać, ale szczególnie jak tą aktywność praktykować, żeby nie zaszkodzić sobie i środowisku.