Lista aktualności Lista aktualności

Mrozy groźne dla zwierząt

Podczas ostatnich mroźnych dni pracownicy Nadleśnictwa Głęboki Bród otrzymali informację o łabędziu uwięzionym przez lód na przepływającej przez teren nadleśnictwa Czarnej Hańczy.

Wezwani strażacy z PSP w Sejnach wspierani przez ochotników z OSP Giby natychmiast zareagowali na sygnał nadleśnictwa. Interwencja miała miejsce w związku ze zgłoszeniem mieszkanki Tartaczyska, która podczas spaceru dostrzegła łabędzia przymarzniętego do tafli lodu na Czarnej Hańczy i powiadomiła leśników. Straż Leśna szybko zlokalizowała ptaka i ruszyła na pomoc,  jednak z uwagi na fakt, że łabędź znajdował się daleko od brzegu, na miejsce wezwano strażaków.

Pamiętajmy, aby nigdy nie ryzykować swoim życiem i nie wchodzić na lód, aby ratować przymarznięte ptaki. Mogą to uczynić jedynie odpowiednio wyposażone i przeszkolone służby. Wystarczy zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Po rozpoczęciu akcji ratunkowej okazało się, że do prawego skrzydła łabędzia przymarzła bryła lodu, w wyniku czego ptak nie mógł swobodnie pływać. Strażacy uwolnili ptaka. Podczas interwencji przy łabędziu obecny był drugi ptak, zapewne jego życiowy partner (łabędzie są monogamiczne – łączą się w pary na całe życie). Uratowanego łabędzia wypuszono na wolność i już po chwili dołączył do swojego towarzysza..

Przypominamy, że łabędzie są ptakami prawnie chronionymi. Mimo łagodnego wyglądu w sytuacji stresowej stają się agresywne. Ciosy zadane przez długie skrzydła ptaków są bardzo silne i mogą złamać rękę.