Lista aktualności Lista aktualności

Leśne dzieci

Dzisiaj wszyscy dorośli kierują swoją uwagę w kierunku najmłodszych. Las dla dzieci jest wielką przygodą i tajemnicą, którą najlepiej jest odkrywać razem. Zapraszamy więc wszystkich do lasu, bowiem dzieje się tu sporo!

Wiosną w lesie panuje wielkie poruszenie. Na każdym kroku tętni życie. Nietrudno więc spotkać młode leśne zwierzę. Leśnikom z Nadleśnictwa Głęboki Bród udało się uwiecznić spotkania z "leśnymi maluchami". Spotkania dość niecodzienne, ponieważ młody łoszak wykonał przez kamerą swoje pierwsze kroki, a locha z warchlakami (młodymi dzikami) groźnie spojrzała w stronę fotografa.
Co należy zrobić w podobnej sytuacji? Odpowiedź jest tylko jedna - należy zostawić „leśne dzieci” w lesie. Być może niektórym będzie trudno oprzeć się pokusie pomocy, ponieważ młode zwierzęta zazwyczaj wyglądają na opuszczone i samotne. Nic bardziej mylnego! Matka pozostawia swoje młode w ukryciu, ponieważ nie chce ich narażać na spotkanie z drapieżnikiem. Jest to zupełnie naturalne zachowanie zwierząt (np. saren i zajęcy). Młode zwierzę po urodzeniu nie posiada zapachu, więc ukryte z dala od matki ma większe szanse na przeżycie. Jeśli zwierzę nie jest ranne nic się złego nie dzieje. Matka na pewno wróci w porze karmienia. Dlatego też nie dotykajmy „maluszków”, ponieważ nasz zapach może odstraszyć rodziców i wtedy młode może zostać porzucone. W przypadku spotkania z lochą (mamą dzików), należy zachować spokój i powoli oddalić się od zwierzęcia, bowiem dzik w obronie swoich młodych może zaatakować człowieka.

W Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród również obserwujemy wiosenne przebudzenie. Wykluły się pierwsze pisklęta głuszców. Wylęg rozpoczął się kilka dni temu i potrwa do końca tygodnia. Pisklęta wygrzewają się na słońcu i chętnie chowają się pod borówki w wolierach lub pod skrzydła swoich matek – głuszek.   

Pamiętajmy, że las jest domem zwierząt i uszanujmy prawa przyrody. Nie przeszkadzajmy zwierzętom w opiece nad swoim potomstwem. Jedynie w sytuacji, gdy znajdą Państwo w lesie ranne zwierzę, należy skontaktować się ze specjalistami (pracownikami nadleśnictw lub regionalnych dyrekcji ochrony środowiska), którzy podpowiedzą co należy zrobić.

Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim Dzieciom spełnienia marzeń. Życzymy również częstych wycieczek do lasu i dużo czasu spędzonego wspólnie z rodzicami!
                                                                                              

Leśnicy