Lista aktualności Lista aktualności

Grające Głuszce

Kwiecień w Puszczy Augustowskiej to czas grających kogutów głuszca.

Pieśń głuszca jest charakterystyczna i niepodobna do głosów innych ptaków, a okres godowy, zwany tokami, jest jednym z najbardziej widowiskowych pośród ptaków Europy. Toki tych leśnych kuraków rozpoczynają się na przełomie marca i kwietnia, a wygasają do połowy maja. Odbywają się na obszarach leśnych zwanych tokowiskami. Często są to miejsca w lesie stałe od wielu dekad.  Jednym z rytuałów u głuszców są tzw. zapady. Zaraz po zachodzie słońca głuszce „zapadają”, czyli siadają na upatrzone gałęzie sosnowe, na zwykle tym samym drzewie noclegowym. Pozostają na swych pozycjach przez całą noc i jeszcze przed wschodem słońca rozpoczynają pieśni godowe - czasami jeszcze na gałęzi, potem kontynuując na ziemi, zwłaszcza wtedy, gdy w okolicy pojawią się samice – kury głuszca. Samiec zatraca się w śpiewie, a w kulminacyjnym okresie toków może odśpiewać pieśń nawet do 300 razy podczas jednego poranka. Zdarza się, że tokują nawet w ciągu dnia. Głuszce są niezwykle płochliwymi i czułymi ptakami, dlatego jakikolwiek hałas, czy inne niepokojące bodźce, mogą być przyczyną przerwania toków i rozpierzchnięcia się głuszców z tokowiska. 

Klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, które składają się na pieśń głuszca, rozbrzmiewają intensywnie również w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród. Kto nie słyszał tego w Puszczy, może posłuchać o pranku przy hodowli, bo śpiew tych ptaków niesie się daleko od wolier hodowlanych. W tym roku tokują prawie wszystkie hodowlane samce, które trzeba było na ten okres toków oddzielić od siebie, bo w przeciwnym razie toczyłyby między sobą poważne, często krwawe bójki. Nie groźny im również opiekun stada, którego próbują od czasu do czasu zaatakować. Śpiew, rozłożony ogon, srożenie piór, intensywnie czerwone łuki brwiowe nad oczami, zwane koralami oraz majestatyczne tańce  mają zwabić samice – kury, które są gotowe do założenia gniazd i złożenia jaj (zwykle około 8 jaj). W ostatnich dniach kwietnia pojawiły się już gniazda z jajami, pierwszych piskląt należy się spodziewać za około 25-28 dni.

Ośrodek Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród istnieje od 2013 roku, a w 2021 roku zyskał nowe budynki hodowlane i wolierę pokazową, która jest dostępna dla odwiedzających.