Lista aktualności Lista aktualności

Czysta Hańcza

16 czerwca 2023 r. Nadleśnictwo Głęboki Bród zorganizowało XI edycję akcji „Czysta Hańcza”. Posprzątano Czarną Hańczę oraz las przylegający do jej brzegów na odcinku rzeki znajdującym się na obszarze administrowanym przez Nadleśnictwo, tj. od granicy Wigierskiego Parku Narodowego do miejscowości Okółek.

Uczestnikami sprzątania byli leśnicy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku, mieszkańcy okolicznych wsi oraz strażacy z PSP w Sejnach. W tym roku rzekę sprzątały również firmy świadczące usługi turystyczne: „Majorka nad Czarną Hańczą”, „Przedsiębiorstwo Turystyczne SZOT”, stanica wodna we Frąckach, które udostępniły bezpłatnie kajaki oraz przygotowały posiłek sprzątającym. Nieocenione okazało się wsparcie płetwonurków w głębszych miejscach Czarnej Hańczy. Dzięki nim możliwe było bardzo dokładne oczyszczenie dna rzeki. Pomoc zaoferował również starosta sejneński Pan Maciej Tomasz Plesiewicz - Starostwo Powiatowe w Sejnach było sponsorem worków i rękawic ochronnych niezbędnych do wykonania prac w ramach akcji.

Sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie. Oprócz typowych śmieci (plastikowe butelki, metalowe puszki, szkło, torebki foliowe), w tym roku znaleziono czajnik, opony i klapki. W akcji uczestniczyło ponad 50 osób, które zebrały ok. 5 m3 śmieci.

Na zakończenie uczestnicy spotkali się przy ognisku na stanicy wodnej we Frąckach. Atmosfera pikniku sprzyjała podsumowaniom i refleksjom na temat akcji, która stała się już imprezą cykliczną. Z perspektywy kilku lat można stwierdzić, że akcja przynosi efekty. Prowadzone przez nadleśnictwo działania edukacyjne podnoszą świadomość społeczeństwa, a wspólne spotkania integrują zespół i motywują do działania.

Akcja Czysta Hańcza 2023