Lista aktualności Lista aktualności

„Grające” głuszce w Nadleśnictwie Głęboki Bród

Okres godowy głuszców odbywa się raz w roku – wiosną w okresie od końca lutego do początku maja.

W naszym stadzie hodowlano-zarodowym aż pięć z siedmiu kogutów przystąpiło z zapałem do wiosennych godów, nazywanych  tokami. W tym czasie głuszce wydobywają z siebie charakterystyczne dźwięki zwane pieśnią godową. W hodowli rozbrzmiewa ona od świtu do południa. W warunkach naturalnych, na tokowiskach w Puszczy Augustowskiej, głuszce wabią swoją pieśnią kury i „grają” przed wschodem słońca, a milkną zwykle zaraz po wschodzie słońca. Związane jest to głównie z instynktem przetrwania przed skrzydlatymi drapieżnikami, które zaczynają szukać swoich ofiar za dnia.

Wróćmy do pieśni. Nie sposób jej pomylić z głosami innych ptaków. Pieśń jest dość krótka, trwa  5-10 sekund lecz jest powtarzana, nawet do 300 razy w ciągu poranka. Składa się z 4 fraz: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Klapanie przypomina dźwięk uderzanych o siebie kijów, po tym następuje seria szybkich, klekoczących dźwięków, czyli trelowanie. Fraza trelowania raptownie się urywa, pojawia się dźwięk wyciąganego korka z butelki – to króciutka faza korkowania, tylko jeden dźwięk. Po tym następuje faza szlifowania trwająca 2-3 sekundy. Wydawane dźwięki przez koguta można porównać do dźwięku ostrzonej kamieniem kosy. W czasie szlifowania głuszec rzeczywiście głuchnie.

W trakcie wykonywania swojej pieśni koguty bardzo charakterystycznie poruszają się. Koguty majestatycznie chodzą z szeroko rozłożonym ogonem w wachlarz oraz opuszczonymi skrzydłami.

Zapraszamy do posłuchania pieśni oraz próby wyodrębnienia poszczególnych fraz pieśni głuszca. Poniżej prezentujemy tokującego koguta głuszca w Ośrodku Hodowli Zachowawczej Głuszców w Nadleśnictwie Głeboki Bród.

 

W załączniku znajduje się plik z nagraną przez Jarosława Matusiaka pieśnią głuszca w naturze (z odgłosami włochatki w tle).

Nadleśnictwo Głęboki Bród prowadzi hodowlę głuszców od 2013 roku. W 2021 roku oddało do użytku nowy obiekt hodowlany dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz z dotacji Funduszu Leśnego.
Obecnie w hodowli znajduje się siedem kogutów i trzynaście głuszek – samic. Jest to trzeci sezon lęgowy głuszców w nowym obiekcie. Liczymy, że zarówno skuteczna adaptacja ptaków w nowym obiekcie hodowlanym oraz osiągnięty wiek głuszców przyniosą sukces lęgowy w tym roku.

Istnieje możliwość obejrzenia głuszców w Nadleśnictwie Głęboki Bród, po wcześniejszym umówieniu z pracownikami nadleśnictwa. Regulamin korzystania z woliery edukacyjnej.